کاربرد، ویژگی‌ها و انواع دستگاه‌های بسته‌بندی ساشه

(دستگاه ساشه زن و یا دستگاه پرکن Sachet Machines)

 

کلمه ساشه ریشه فرانسوی دارد و از sacher به معنی کیسه کوچک و یکبار مصرف گرفته شده است. در زبان انگلیسی به آن sachet گفته می‌شود و در فارسی پیشترها معادل کیسه یا بالشتکی است که در آن پودر خوشبو می‌ریزند. در اروپا و در قرون وسطی به کیسه‌های حاوی پوردی عطرآگین که به گردن یا کمر آویخته می‌شد و مردم گمان می‌کردند آنان را در مقابل بیماری‌ها و بلایا حفظ می‌کند، اطلاق می‌گردید. امروزه اما به کیسه کوچک و یکبار مصرفی گفته می‌شود که حاوی موادی همچون سس، پودر، شامپو دارو و... است.

دستگاه‌های بسته‌بندی ساشه به شکل کاملا اتوماتیک و هوشمند در صنایع مختلف غذایی، بهداشتی، دارویی و شیمیایی به کار می‌روند. این ماشین‌آلات از جمله دستگاه‌های پرکنی هستند که قادرند انواع مختلف محصولات پودری، گرانولی و یا مایع را در بسته‌بندی‌های مختلف کوچک، سبک و تک‌نفره قرار داده و پرس کنند.

به طور کلی بسته‌بندی مواد مصرفی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. طول عمر مواد و جذابیت کالا ارتباط کاملا مستقیمی با کیفیت بسته‌بندی دارد. در این میان ویژگی‌های مثبتی که دستگاه‌های بسته‌بندی ساشه دارند، سبب توجه خاص تولیدکنندگان به این دستگاه‌ها شده است. از جمله این ویژگی‌ها میتوان به سرعت زیاد، کیفیت بالا، عدم نیاز به نیروی انسانی زیاد، مقامت بدنه دستگاه در برابر ضربه و آسیب‌های محیطی و کمک زیادی که به حمل و نقل و قرار دادن محصولات کنار یکدیگر می‌کنند اشاره کرد.

دستگاه‌های بسته‌بندی ساشه را می‌توان اجمالا بر اساس نوع موادی که بسته‌بندی می‌کنند به این شکل طبقه‌بندی کرد:
دستگاه ساشه گرانولی
دستگاه ساشه مایعات
دستگاه ساشه پودری (ساشه مداد)

 

دستگاه ساشه گرانولی

PS106.2

این دستگاه‌ها برای بسته‌بندی انواع مواد گرانول مانند که دانه‌های درشتی دارند ساخته شده و به کار میروند، مانند: شکر، نمک، برنج، نمک، قرص، اسمارتیز، انواع خشکبار و …
نمونه دستگاه ساشه گرانولی شرکت پی ریزان صنعت: ساشه گرانولی PS106 / دستگاه بسته بندی پودر و گرانول همزمان PS120.1 / دستگاه بسته بندی ساشه گرانولی 4 توزین PS109.2

 

 

دستگاه ساشه پودری

PS107.2

مخصوص بسته بندی انواع محصولات غذایی پودری تک نفره کاربرد دارد مانند: کافی میکس، قهوه، فلفل، نسکافه، سماق، آویشن، انواع چاشنی و ادویه‌جات.
بسیاری از افراد دستگاه بسته‌بندی ساشه پودری و گرانولی را باهم اشتباه می‌گیرند دستگاه‌های گرانولی فقط موادی را بسته‌بندی میکنند که دانه های درشتی دارند مانند شکر و برنج.
نمونه دستگاه ساشه پودری شرکت پی ریزان صنعت: ساشه پودری PS107

 

 

دستگاه ساشه مایعات

PS108.1

مخصصوص بسته بندی انواع مایعات با ویسکوزیته‌های متفاوت از قبیل: سس، آبلیمو، شکلات، روغن زیتون، عسل، مواد آرایشی، مواد شوینده مانند شامپو و مایع دستشویی و … می‌باشد. در واقع مایعات رقیق و غلیظ مورد نظر توسط دستگاه به درون کیسه های 10 تا 30 گرمی دو سر دوخت تزریق می‌شوند.
دقت فوق العاده بالای توزین، سرعت بالا، تنوع بالا در اجناس قابل بسته‌بندی و تنوع در شکل بسته‌بندی از مزایای این دستگاه می‌باشد. از امکانات قابل نصب بر روی این دستگاه سیستم تزریق گاز، تاریخ زن و برش صاف را می‌توان نام برد.
نمونه دستگاه شاشه مایعات شرکت پی ریزان صنعت: ساشه مایع PS108

 

 

دستگاه‌های بسته‌بندی ساشه بر اساس نوع دوخت

ساشه مدادی
ساشه سه طرف دوخت
ساشه چهار طرف دوخت

 

 

 

دسته‌بندی دستگاه‌های ساشه بر اساس تعداد نازل

دستگاه ساشه یک نازل:

این مدل دستگاه ها بیشتر برای بسته بندی مواد به شکل جامد و برای بسته های کوچک خوراکی و غیرخوراکی استفاده می شوند. معمولا اکثر نمونه های دستگاه ساشه تک نازل هستند و بسته های ساشه را به صورت مدادی ایستاده پر می‌کنند.
دستگاه تک نازل فضای بسیار کمی را اشغال می کند و همچنین استفاده و راه اندازی از آن بسیار آسان است و برای روشن کردن و راه اندازی آن در خط تولید نیاز به شیوه های پیچیده ای نیست.
در 90 درصد کارخانه های امروزی دستگاه ساشه تک نازل را مشاهده خواهید کرد که بسته‌های کوچک مواد خوراکی و غیرخوراکی را بسته‌بندی می‌کنند.

 

دستگاه ساشه چند نازل:

این دستگاه پیشرفته که با داشتن چند نازل به صورت همزمان می توانند با پر کردن مواد درون ورقه ها در همان لحظه درب آن ها را پرس کنند که البته این دستگاه برای پرس درب بسته بندی نیازمند گرما است.

 

 

 

تجهیزات قابل نصب بر روی دستگاه بسته بندی ساشه

تاریخ زن حرارتی
سیستم تزریق گاز ازت
برش صاف
فک پرفراژ
ضربه زن
سیستم سوپاپ
چسب زن
آسان باز شو یا ایزی اوپن
پانچ (گرد یا کلاه مکزیکی)

 

 

دستگاه های بسته بندی ساشه و تی بک شرکت پی ریزان صنعت

 

 

دیگر محصولات پی ریزان صنعت

 

جستجو در سایت